Płynność finansowa firmy – definicja i sposoby zarządzania przepływem gotówki

Płynność finansowa – co to jest?

Płynność finansowa naszej firmy, to w skrócie jej zdolność wywiązywania się ze zobowiązań w stosunku do kontrahentów i pracowników. Dobra płynność oznacza, że mamy zawsze pieniądze na zaspokajanie bieżących wydatków. Brak płynności powoduje z kolei utrudnienia w funkcjonowaniu firmy (kontrahenci mogą odmówić dostaw i usług, gdy nie płacimy naszych zobowiązań w terminie) i prowadzi do niekorzystnych konsekwencji. Może niekorzystnie odbić się na wizerunku firmy, a w skrajnym przypadku doprowadzić firmę do zapaści. Artykuł przedstawi sposoby mierzenia naszego cash flow (angielska nazwa płynności finansowej) i sposoby zarządzania nim tak by uniknąć kłopotów.

Jeżeli artykuł robi się zbyt ogólny, a Ty szukasz szybkich sposobów na poprawienie salda, zobacz nasz artykuł: Jak poprawić płynność finansową firmy? 10 dobrych nawyków i 3 ostatnie deski ratunku.

Abyśmy mogli wywiązywać się ze zobowiązań w dłuższym okresie suma wydatków (wypływów gotówki) nie może przekraczać wpływów. W przypadku gdy więcej pieniędzy wpływa do naszej kasy niż ich wydajemy mówimy o dodatnim bilansie przepływów, analogicznie definiujemy bilans zerowy (wydatki są równe wpływom), oraz ujemnym (wydatki przekraczają wpływy). Ujemny bilans powoduje ubywanie pieniędzy z naszych kont bankowych i jeżeli utrzyma się odpowiednio długo, może doprowadzić do problemu. O ile monitorowanie bieżących zmian jest stosunkowo proste (porównujemy saldo gotówkowe na początku i końcu okresu) to już planowanie inwestycji, poziomu zaopatrzenia magazynów etc. wymaga odrobiny naszego wysiłku i taktyk, które pozwolą nam oszacować konsekwencje naszych działań.

Wskaźnik bieżącej wypłacalności

Aby określić zdolność wypłacalności stosujemy wskaźnik bieżącej wypłacalności. Uzyskujemy go poprzez określenie całości gotówki do naszej dyspozycji w krótkim terminie (sumy naszych zasobów gotówkowych, inwestycji które się zwrócą w krótkim okresie oraz zapadających wkrótce zobowiązań do nas naszych kontrahentów) i podzielenie jej przez nasze aktualne zobowiązania. Tak wyliczony wskaźnik powinien wynosić co najmniej 1.2, jeżeli schodzi poniżej mamy powód do niepokoju.

Stopa zrównoważonego wzrostu

Zrównoważony wzrost to taki, w którym firma może się rozwijać bez pożyczania gotówki z zewnątrz. O ile wzór wyliczenia takiej stopy jest stosunkowo złożony, to w nieznacznym uproszczeniu można go opisać jako stosunek zysków (pomniejszonych o ewentualne dywidendy) do wartości firmy. Wartość ta mówi nam jak szybko firma może się rozwijać by nie odbiło się to na jej funkcjonowaniu. Jeżeli firma rozwija się szybciej niż określa to ten wskaźnik to zachodzi ryzyko, że w którymś momencie nie będzie gotówki na sfinansowanie tego rozwoju. Jeżeli zaś firma rozwija się wolniej to oznacza to, że część potencjału jest marnowana.

Cykl konwersji gotówki

Cykl konwersji gotówki mówi nam po jakim czasie gotówka zainwestowana wróci do kasy. Dla przykładu jeżeli prowadzimy sklep to taki cykl jest określony jako czas od momentu zapłacenia za towar, który zamówiliśmy, do momentu w którym uzyskaliśmy pieniądze za jego sprzedaż. Warto tutaj zauważyć, że data zapłacenia za towar nie jest tożsama z datą zamówienia towaru, podobnie data wpłynięcia pieniędzy za towar nie jest tożsama z datą sprzedaży towaru. Wyliczenie tego wskaźnika jest często dosyć skomplikowane – nie zawsze mamy tak jasną sytuację, że sprzedajemy dokładnie to samo co kupujemy – często wytwarzamy coś z zakupionych przez nas produktów, czy też zamawiamy reklamy by podnieść sprzedaż. Niemniej jednak znajomość tej wartości dla poszczególnych procesów pozwala nam określić jak długo pieniądze zostaną zamrożone w firmie i efektywnie planować działania tak by nie zachodziło ryzyko pozostania bez gotówki. Oczywiście optymalnymi wartościami dla tego wskaźnika są wartości bliskie zeru, a nawet ujemne – gdyż oznaczają one że dana operacja nie obciąża firmy w kontekście zasobów gotówkowych (lub obciąża ją w małym stopniu).

Podsumowanie

Przepływy pieniężne w naszej firmie pełnią rolę analogiczną do układu krwionośnego człowieka – jeżeli zorganizowane są dobrze to firma funkcjonuje bez większych problemów. Natomiast gdy tylko pojawią się w tym obszarze problemy, sytuacja może bardzo szybko okazać się podbramkowa. Efektywne zarządzanie tym aspektem funkcjonowania firmy jest kluczowe dla powodzenia firmy i jej perspektyw na przyszłość.

Źródła:
https://www.smallbusinessdecisions.com/the-3-most-important-financial-kpis-to-manage-your-cash-flow/
https://www.wikihow.com/Calculate-the-Sustainable-Growth-Rate

*Ikonki Freepik z flaticon